Hnačka

 Domov / Príznaky / Hnačka

Keď vás trápi hnačka…

Hnačka je jedným z prejavov problémov tráviaceho ústrojenstva, ktoré sa vyznačuje opakovaným vyprázdňovaním alebo nútením k vyprázdňovaniu. Za hnačku je považovaná situácia, kedy na toaletu musíte častejšie než trikrát za deň a stolica je (skôr) vodnatá.

Akokoľvek sa hnačka často zľahčuje, ide o vážnu vec.

Telo sa pri nej vysiľuje, prichádza o:

  • tekutiny
  • minerálne látky
  • elektrolyty

Dehydratovaný a strádajúci organizmus tak nemá dostatok energie pre základné funkcie, čo je dôvod, prečo oslabeného jedinca môže v extrémnych prípadoch dostať neliečená hnačka až do ohrozenia života.

Akútna hnačka

V prípade tzv. akútnej hnačky má ochorenie veľmi rýchly a intenzívny nástup, trvá obvykle 2-3 dni. Je vhodné začať ihneď s liečbou bežne dostupným prípravkom bez lekárskeho predpisu. Pokiaľ sa ani tak nič nezmení, je treba navštíviť lekára, aby zistil, či má hnačka infekčnú alebo neinfekčnú príčinu a odporučil ďalší postup.

Infekčných prípadov výskytu hnačky je dokonca viac než 90 % a obvykle ich sprevádza bolesť v oblasti brucha, zvracanie a horúčka, čo riziko dehydratácie ešte zvyšuje. Preto je zvlášť u malých detí a starších osôb potrebné jednať rýchlo.

POZOR! U dojčiat a batoliat je vhodná konzultácia s pediatrom čo najskôr!

Zostávajúcich 10 % akútnych hnačiek máva na svedomí vedľajší účinok liekov, požitie toxických látok alebo napríklad tzv. cestovateľská hnačka. Tou trpí až neuveriteľných 55 % ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu skôr do vzdialenejších destinácií, ktoré sú samé o sebe z hľadiska hnačkových ochorení rizikovejšie.

Chronická hnačka

U tzv. chronickej hnačky je nepríjemná dlhá doba jej trvania. Pohybuje se od štyroch týždňov vyššie a je nutné podstúpiť lekárske vyšetrenie, ktoré určí jej príčinu. Väčšinou sa nejedná o infekčnú hnačku, a preto je diagnóza i následná liečba komplikovanejšia.

Najčastejšou príčinou v prípade dlhodobej hnačky býva ochorenie spojené s tzv. dráždivým tračníkom, čo je ochorenie charakterizované poruchami vyprázdňovania, kedy nemá hnačka ani sprievodné bolesti brucha žiadnu organickú príčinu.

Hnačka a jej najčastejšie príčiny

Pokiaľ vás hnačka „preháňa“, ako prvé sa najskôr budete pýtať, čo ste zjedli či urobili zle. Stačí si pochutnávať v zvýšenej miere na čerstvom ovocí, okúsiť netradičnú kuchyňu napríklad počas dovolenky, neumyť si ruky, nedostatočne upraviť niektoré potraviny a zažívanie na to zareaguje po svojom.

Keď vyradíte tie najjednoduchšie možné príčiny, ešte ich veľa ostáva. Ktoré to sú?

  • vírusy (napr. rotavírusy)
  • baktérie (napr. salmonela)
  • parazity (napr. v kontaminovanej vode)

Hnačka býva spájaná i s psychikou. Môže se ozvať, keď ste nervózny, v strese či trpíte úzkosťou. Objaviť sa môže i ako vedľajší prejav potravinovej intolerancie (napr. na laktózu), u celiakie (alergia na lepok v obilninách) alebo ochorení slinivky brušnej.

Ako správne liečiť hnačku?

Najdôležitejšie je sledovaťpríjem tekutín,aby nedošlo k dehydratácii. Ak je s hnačkou spojené i zvracanie, tak po lyžičkách podávajte vodu, slabý čierny čaj (nesladený), neperlivé minerálne vody, prípadne rehydratačný roztok z lekárne, ktorý doplní minerálne látky a elektrolyty.

Čo sa jedla týka: u detí začnite s ryžovým či mrkvovým odvarom, pokračujte ryžou, suchármi, suchým pečivom. U dospelých môžete postupovať rovnako, len spektrum potravín sa bude rozširovať (o banány, zemiaky, jablká) rýchlejšie, v závislosti od priebehu ochorenia.

Walmark

Kontakt: